ZAJĘCIA MINI PRZEDSZKOLE (adaptacyjne dla dzieci)
Cykliczne spotkania dedykowane dzieciom od 2 do 4 lat.
Myślą przewodnią zajęć jest adaptacja, integracja i wszechstronny psychomotoryczny rozwój dzieci.
Tańczymy, śpiewamy, opowiadamy, czytamy, wąchamy i poznajemy smaki, wykorzystujemy techniki plastyczne, sensoryczne i bawimy się! Uczymy obcowania z rówieśnikami, ćwiczymy koncentrację, wykonywanie poleceń i skupianie uwagi. Dzieci uczęszczające na nasze zajęcia łatwiej przystosowują się do nowych warunków. Uczą się nawyków przydatnych w przyszłości np. w przedszkolu, a w czasie zabaw oswajają się z nawiązywaniem prawidłowych relacji i umiejętności współpracy w grupie rówieśników. Maluchy stają się coraz bardziej samodzielne i zaradne. Podczas zajęć wykorzystujemy pedagogikę zabawy, elementy sensoplastyki, plastyke, ćwiczenia logopedyczne. Usprawniamy małą motorykę, percepcję wzrokową, słuchową oraz ruchową.
Oprócz zorganizowanych zajęć będzie również czas na swobodną zabawę. Do dyspozycji są wszystkie atrakcje dostępne na sali zabaw.
Spotkania adaptacyjne dzielimy na trzy fazy:
1. Etap pierwszy: kiedy rodzic aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Dziecko oswaja się z nowym miejscem i opiekunką grupy. Zauważa obecność swoich rówieśników. Najważniejszym elementem edukacji w naszych grupach jest uświadomienie dziecku, że zabawa niekoniecznie musi odbywać się tylko z rodzicem. Towarzyszące zajęcia manualne pobudzą wyobraźnię, elementy gimnastyki zapewnią prawidłowy rozwój fizyczny, zabawy ruchowe dostarczą mnóstwo uśmiechu przy niewielkim wysiłku. (wrzesień-luty)
2. Etap drugi: gdy rodzic stopniowo się wycofuje, a opiekun grupy przejmuje inicjatywę. Czas zabawy dziecka to czas wolny dla dorosłego. Chwila relaksu przy ulubionej książce, popijając aromatyczną kawę plus widok zadowolonego i uśmiechniętego dziecka. (marzec-czerwiec)
3. Etap trzeci: gdy rodzic może pozostawić swoje dziecko wyłącznie z opiekunką grupy, rodzice lub dzieci nie gotowe na ten krok pozostają z grupą. (lipiec-sierpień)
Zajęcia prowadzone są w formie zabaw z elementami edukacyjnymi z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka, zajęciom towarzyszy motyw przewodni zajęć. Współpracujemy z rodzicami, utrwalamy przebieg zajęć na zdjęciach. Mama, tata, babcia czy niania, którzy towarzyszą dziecku ma okazję rozmów z innymi rodzicami i możliwość wymiany doświadczeń.
Czas trwania spotkania 45 minut + 15 minut dowolnej zabawy na placu.
Zajęcia odbywają się w: poniedziałki, środy i piątki
prowadząca Agnieszka
Grupa wiekowa 2-4 lat
SENSORYCZNE
dla niemowląt od 6 po dzieci do lat 2
Zajęcia głównie skoncentrowane na zabawach sensorycznych, pomożemy maluchowi w odrywaniu świata przy pomocy zmysłów. Na zajęciach pojawią się elementy pedagogiki M. Montessori oraz elementy ułatwionej komunikacji. Będziemy dobrze się bawić rozwijając przy tym motorykę mała i dużą. Maluszki na takich zajęciach będą mały idealną okazję do rozwoju sfery społecznej i emocjonalnej, integracji z dziećmi.
Zajęcia ogólnorozwojowe, wspierające i stymulujące rozwój psychomotoryczny u dzieci, ćwiczenia dużej i małej motoryki, rozwijanie zmysłów poprzez zabawy, techniki plastyczne, sensoryczne, będziemy śpiewać, słuchać, wąchać i poznawać smaki. Na zajęciach będziemy oddziaływać na zmysły aby wspierać wszechstronny rozwój dziecka poprzez działania z zakresu stymulacji sensorycznej w oparciu techniki plastyczne. W trakcie zajęć będziemy wsypywać, wysypywać, mazać, malować, stemplować, gnieść, wąchać, smakować. Będziemy brudzić się od stóp do głów! I nie o to nam chodzi, co z tego wszystkiego wyjdzie, ale o proces, aktywność, działanie. O rozbudzenie ciekawości świata i chęci doświadczania.
prowadząca Agnieszka
Grupa wiekowa 6-24 mies.
GORDONKI , zajęcia umuzykalniające
Zajęcia umuzykalniające dla niemowląt 6-24 mies.
Zajęcia prowadzone są w oparciu o koncepcję Edwina Eliasa Gordona, niezwykłego pedagoga oraz psychologa muzyki (również kontrabasisty jazzowego), który przez wiele lat obserwował w jaki sposób dzieci uczą się muzyki. Porównał on naukę muzyki do procesu przyswajania języka ojczystego. Podobnie jak dziecko, zanim zacznie mówić pierwsze słowa, słucha języka w jakim mówią jego rodzice, tak samo celem naszych zajęć jest zanurzenie dziecka w świecie jak najbardziej zróżnicowanej muzyki. Ważnym elementem zajęć jest, aby muzyka wykonywana była na
instrumencie, który jest nam najbliższy, czyli głosem, „na żywo”, bez
akompaniamentu oraz początkowo bez słów (słowa mogą odwracać uwagę dziecka od dźwięków).
Nasze muzyczne spotkania składają się z:
– śpiewanek w różnych skalach
– rytmiczanek w różnych metrach
– melodycznych i rytmicznych motywów (pozwala to maluszkom na
gromadzenie słownika muzycznego)
– krótkich fragmentów ciszy(w ciszy rozwija się tak ważna dla nas audiacja
czyli słyszenie i rozumienie muzyki „w myślach”)
W poznawaniu muzyki pomaga płynny ruch oraz kolorowe rekwizyty. W naszym małym muzycznym świecie dzieci mogą reagować na muzykę tak jak chcą i jak są na to gotowe. Dzieci uczęszczające na tego typu zajęcia szybciej zaczynają mówić i śpiewać oraz chętniej improwizują, rozwijają się ich zdolności muzyczne, w mózgu powstają nowe połączenia nerwowe co w przyszłości ułatwi naukę języków obcych czy matematyki.
Prowadzaca zajęcia Anna Kubiak jest absolwentką Akademii Muzycznej im.Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie ukończyła Edukację Muzyczną, Chóralistkę i Muzykę Kościelną. Jest nauczycielką muzyki w przedszkolu, prowadzi również chóry, uczy gry na fortepianie. Jej pasją jest umuzykalnianie dzieci głównie korzystając z Teorii Uczenia się Muzyki Edwina E. Gordona. Obecnie kontynuuje również studia na kierunku Śpiew Historyczny.
Prowadząca: Anna
Grupa wiekowa 6-24 mies.